Florile....

Postat de Constelatialeu in Cu de toate pe 30 Mar 2013, 17:31

Articol pe placul a 13 bucatarasi
comenteaza

In asteptarea Primaverii, care tot face ifose....

''Scrie ca sa nu pierzi florile gandului tau,pe care,altfel le ia vantul !''Nicolae Iorga

Refuz sa cred ca exista pesoane care sa nu iubeasca florile,macar un ochiul boului sau o izma creata.....

Florile sunt precum visele, unele amagitoare, altele pline de viata, unele care tin o vesnicie, dar toate la un loc ne bucura existenta.....Nu am sa caut definitii stiintifice, a ceea se semnifica florile, se spune ca ele au o anumita semnificatie in raport cu fiinta si cu activitatile noastre.Eu am sa incerc sa-mi imaginez ce ar putea insemna pentru mine si sufletul meu .
Imi plac mult florile in mediul lor natural, cele pe care le gasesti pe pajistile muntilor, in gradina de flori a mamei, mai putin cele in ghivece si cel mai putin cele din glastre, ele sunt chinuite......
Hai sa vad ce nastrusnicii imi trec prin cap....

Uite ''trei frati patati''...puteau sa fie patru pentru ca deja era ca la mine in familie patru fete cucuiete.Trandafirul, mereu prezent, un adevarat domn, plin de prestanta, galant si cu un mic aer de superioritate.Dragutele de floricele de nu-ma-uita, albastrele, sprintare si pline de viata, n-ai cum sa le uiti. Ghiocelul, gingas, suav, dar foarte curajos, infrunta iarna cu mandrete si demnitate.Narcisa, inalta, gratioasa, dar rece, inabordabila. Bujorul, trufas, plin de el, bogat in petale, mereu se ''umfla-n pene''. Toporasul, micut delicat cu miros primavaratec. Crinul, cine mai e ca el, parfum imbatator care te-adoarme intr-o clipita. Zambila, viu colorata, zambitoare, gata sa filtreze cu oricine. Frezia, o dama bine colorata, frumos mirositoare, plina de vino-ncoace. Garoafa e frumoasa, dar o asociez mereu cu tristetea....

Ma opresc aici, nu mai am ganduri acum, poate altadata..... am sa postez si cateva ganduri care nu-mi aparin.

''Cerul saruta pamantul prin ploaie,pamantul saruta cerul prin flori'' Tagore

''Veselia omului e ca mirosul florilor:ea nu se inalta in sufletele vestede ''N.Iorga

''Parfumul e istoria unei flori.''E.Cioran

''Vor putea taia toate florile,insa nu vor putea opri primavara.'' P.Neruda

Zile senine cu ganduri florale de la mine pentru tot aceia care iubesc florile si sentimentele frumoase.

Comentarii (12)

31.03.2013, 19:40

Bujorul, trufas, plin de el, bogat in petale, mereu se ''umfla-n pene''.
Dar isi pierde repede frumusetea,prea multa trufie strica)))))
Mereu am vrut si eu o poza intr-ul lan cu maci

31.03.2013, 22:48

Ce poze frumoase

02.04.2013, 20:13

Superb! Ador toate florile, chiar și cactușii!

Adauga comentariu
  • zambet
    • :))
    • :)
    • :D
    • =D>
    • >:D<
    • :x
    • :-*
    • :S
    • >:)
    • :">
    • :((
    • :(
    • ;)
    • :P
    • =))
    • :-h
    • :-q
    • :-bd
    • <:-P
    • :-??
    • \:D/
    • ;;)
    • @};-
    • ~O)
Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

ieri la 10:16

Dovlecei pane cu sos de usturoi - Rețeta rapidă și savuroasă de vară

pe 19.06 la 15:28

Pide turcești  – Rețeta pas cu pas

pe 19.06 la 11:24

Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește

pe 17.06 la 11:46

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase