Sos olandez

de Julie in Sosuri, 2 Iul 2010 | 10099 vizualizari

 

INGREDIENTE

  • 2 galbenusuri
  • 125 g unt, topit
  • 2-3 linguri cu zeama de lamaie
  • o lingura apa
  • o lingura otet alb ,de buna calitate
  • un praf de  piper alb
  • un praf de boia iute
Portii: -
Timp de preparare: sub 15 minute

MOD DE PREPARARE RETETA Sos olandez:

Se pun intr-o craticioara apa,otetul si piperul si se fierb 1-2 minute,
pana se reduce la o treime.Se lasa putin sa se raceasca si se adauga galbenusurile.Se bate bine cu telul.
Se pune vasul la bain -marie si se bate energic timp de 5-6 minute pana se ingroasa compozitia si devine omogena.
Dam vasul pe marginea aragazului si incepem sa adaugam untul topit,
in firicel subtire si batand bine cu telul pana ce sosul devine cremos.
Adaugam  zeama de lamaie, un praf de boia iute, sare si piper alb dupa gust.

Daca vrem un sos mai gros vom pune untul moale si nu topit.
Sosul il putem pastra cald, la bain -marie ,pana in momentul folosirii.

Sosul olandez este unul dintre cele mai fine sosuri.
Are consistenta unei maoineze calde,  iar gustul este fin si untos.
Se potriveste perfect cu peste,legume,preparate pe baza de oua.

Contrar numelui ,sosul este de origine franceza dar este numit astfel, ca aluzie la tenul si parul deschise la culoare ale olandezilor.Sau cel putin asa se crede...si asa am aflat si eu de la Radu, ca m-a si inspirat sa prepar file de pangasius la cuptor cu sos olandez.
Adevarata inspiratie vine insa din filmul "Julie and Julia" .
Julie ,din film, spune ca sosul olandez are un gust ...ca si cand ai murit si ai ajuns in rai!... Ea prepara sosul dupa reteta Juliei Child, si il serveste cu frunze de anghinare. 
Untul este foarte important la acest sos, dealtfel Julia spune ca niciodata nu ai pus de ajuns....si ca nu exista nimic mai bun decat untul...
Cel mai frumos lucru pentru Julia Child era sa-i spuna sotul ei ca este " untul de pe painea lui"....Va dati seama cat de mult iubea ea untul!   :)

Daca ti-a placut reteta noastra "Sos olandez" nu uita sa-i faci un review.

RETETA IN IMAGINI

COMENTARII (11)

Julie 1

02.07.2010, 13:31

Silvioara, multumesc!
Rocsi, exista si sosul de mustar care se face adaugand sosului olandez o lingurita de mustar Dijon.Si acela este foarte bun! mai ales cu peste la gratar

Julie 1

02.07.2010, 13:35

Wow! am primit aplauze de la sefu'
Ce pot sa spun...multumesc tare mult! Ma bucur ca v-am atras atentia!

nadina73 1

04.07.2010, 22:02

de retinut e foarte bun cu siguranta

COMENTEAZA

Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

ieri la 10:16

Dovlecei pane cu sos de usturoi - Rețeta rapidă și savuroasă de vară

pe 19.06 la 15:28

Pide turcești  – Rețeta pas cu pas

pe 19.06 la 11:24

Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește

pe 17.06 la 11:46

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase