Tort pentru Patricia

de LUK in Torturi, 8 Mar 2011 | 7022 vizualizari

 

pentru ca azi fetita mea dulce a implinit 2 anisori i-am facut acest tort..chiar daca o sa sarbatorim abia sambata trebuia sa aiba si azi un tortulet..la multi ani cu multa sanatate printesa noastra,te iubim mult!

 

INGREDIENTE

  • Pentru blat:
  • 250gr banane(cantitate fara coaja)
  • 200gr zahar
  • 1 plic zahar vanilat
  • 2 linguri amidon
  • 160rg faina
  • 5 oua
  • 5gr praf de copt
  • zeama de lamaie
  • un varf de cutit de sare
  • Pentru sirop:
  • 100mlapa
  • 2 lingurizahar
  • 4-5 picaturi esenta rom
  • Pentru crema:
  • 1 plic budinca ciocolata
  • 450ml lapte
  • 3gr gelatina
  • 50gr ciocolata amaruie
  • Pt ornat:
  • 200ml frisca lichida

 

Portii: 1
Timp de preparare: sub 120 minute

MOD DE PREPARARE RETETA Tort pentru Patricia:

Se zdrobesc bananele cu o furculita.Se stropesc cu zeama de lamaie pentru a nu se innegri cat timp pregatim blatul.Separam albusurile de galbenusuri.Galbenusurile le mixam impreuna cu bananele si zaharul vanilat.

Albusurile le batem cu sarea si cand sunt tari incorporam si zaharul,mixand sa obtinem o spuma tare.Incorporam galbenusurile(eu a trebuit sa mut compozitia in alt vas...)Adaugam apoi treptat faina amestecata cu amidon si praful  de copt.Punem compozitia in tava de copt unsa cu putin ulei si coacem 45min in cuptorul preincalzit la 145 de grade(facem si testul cu scobitoarea..daca aluatul nu se lipeste cand il intepam cu scobitoarea inseamna ca e copt blatul)

Racim blatul si intre timp pregatim crema.Facem o budinca conform instructiunilor de pe plic doar ca folosim 450ml lapte.Punem gelatina la hidratat cf instructiunilor de pe plic.Dupa ce luam budinca de pe foc adaugam ciocolata rupta bucatele si amestecam sa se omogenizeze.Adaugam gelatina si amestecam bine.

In timp ce se raceste crema pregatim siropul.Punem la fiert apa cu zaharul si dupa cezaharul s-a topit adaugam esenta de rom.

Taiem blatul in 2 parti.Insiropam ambele blaturi.Punem pe primul blat crema lasand 2-3 linguri pentru decor.Punem al doilea blat.Mixam frisca lichida si dupa ce etare luam 2 linguri de frisc asi amestecam cu budinca.Ungem tortul cu crema maro iar cu restul de frisca il decoram dupa preferinta.

TIPS-URI

1

am folosit tava cu diam de 26cm

2

se pot pune 2 randuri de crema pentru ca blatul e destul de inalt

Daca ti-a placut reteta noastra "Tort pentru Patricia" nu uita sa-i faci un review.

RETETA IN IMAGINI

COMENTARII (37)

LUK 1

06.04.2011, 07:10

multumesc draga Cris

adry88 1

11.06.2011, 16:51

dragut

Patricia Iordache 1

07.03.2013, 16:45

Ce frumos!! Sa va traiasca fetita! Am crezut ca e pentru mine tortul (fiind si eu Patricia

COMENTEAZA

Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase

pe 23.06 la 08:47

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

pe 22.06 la 10:16

Dovlecei pane cu sos de usturoi - Rețeta rapidă și savuroasă de vară

pe 19.06 la 15:28

Pide turcești  – Rețeta pas cu pas

pe 19.06 la 11:24

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase