Amandine(by bitza)

de nadina73 in Dulciuri, 18 Oct 2010 | 8412 vizualizari

 

Super bune, dupa reteta lui bitzahttp://bucataras.ro/retete/7077/amandine.html

 

INGREDIENTE

blat:

  • 6 oua
  • 200 g zahr
  • 30 ml apa
  • 30 ml ulei
  • 20 gr cacao
  • 8 linguri faina

Crema:

  • 4 galbenusuri
  • 200 zahar pudra
  • 250 g unt
  • 3 linguri cacao
  • 1 esenta de rom

Sirop.

  • 400 ml apa
  • 150 zahar
  •  1 fiola de esenta rom

Glazura:

  • 1 ciocolata neagra 150g
  • 70 frisca

Decor :

  • frisca 100 ml
Portii: 1
Timp de preparare: sub 60 minute

MOD DE PREPARARE RETETA Amandine(by bitza):

Se separa albusurile de galbenusuri si se bat bine ,dupa care se pune zaharul si se mai mixeaza.Se amesteca bine galbenusurile cu apa si uleiul,Se pun galbenusurile peste albusul batut bine si se amesteca usor dupa care se pune faina si cacaua.

Se tapeteaza o tava se pune compzitia si se da la cuptor 35 minute la 160 grade.Dupa ce sa racit se taie in doua.

Crema:

Se mixeaza bine untul pana se face spuma .Glabenusurile se pun  pe baie de aburi cu zaharul pana se topesc,Dupa ce s-au racit galbenusurile se amesteca cu untul ,cacaua si esenta de rom, se mixeaza foarte bine pana devine o compozitie foarte cremoasa.

Siropul:

Se pune apa cu zaharul pe foc pana se topeste zaharul ,dupa care se ia jos de pe foc si se lasa la racit .Cand siropul e rece se pune esenta de rom.

Glazura de ciocolata:

Se rupe ciocolata bucatele si se pune la topit intr-o craticioara cu frisca lichida.Dupa ce s-a topit se ia de pe foc si se lasa la racit.

Asamblare:

Se taie blatul in doua se insiropeaza foarte bine dupa care se pune crema, se intinde uniform si se pune blatul al doilea care si acesta se insiropeaza bine.Se pune glazura de ciocolata.

Se portioneaza si se decoreaza cu frisca

 

Daca ti-a placut reteta noastra "Amandine(by bitza)" nu uita sa-i faci un review.

RETETA IN IMAGINI

Recomandari pentru tine si casa ta

HAND HELD SEALER

- 29 %
69.99 lei
49.99 lei

Prima Latte Black

- 650 lei
1399.99 lei
749.99 lei

COMENTARII (50)

nadina73 1

27.10.2010, 20:46

adriana micute deloc nu au fostle-am taiat chiar prea exagerate sincer

nadina73 1

27.10.2010, 20:46

adinacarla

nadina73 1

27.10.2010, 20:46

flori99 bine ai venit

COMENTEAZA

Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Cartofi noi cu brânză de burduf și bacon - Rețeta gustoasă și sățioasă

ieri la 05:34

Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase

pe 23.06 la 08:47

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

pe 22.06 la 10:16

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase